<<<
Song of Songs
Toruń, 28-29 czerwca 2002

CHRZEŚCIJAŃSKA UCZTA

Przechodzę przez gęsty tłum młodych ludzi oblegających duże połacie trawnika Bulwaru Filadelfijskiego. Pogoda jest w kratkę, za gęstych chmur co jakiś czas wychodzi słońce, wieje lekki wiatr. Duża scena rozstawiona nad brzegiem Wisły kieruje się w stronę Starego Rynku. Muzyka z głośników leci wprost do nieba...
Toruń w dniach 28-29 czerwca 2002 roku, już po raz piąty był miejscem - Międzynarodowego Ekumenicznego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "SONG OF SONGS FESTIWAL". Festiwal ten jest uważany za największą imprezę w Europie Środkowo-Wschodniej, na której prezentowana jest współczesna muzyka chrześcijańska inspirowana Ewangelią. Celem wyraźnie określonym przez organizatorów, jest szukanie w jednoczącej się Europie obszarów, dla których kultura, a szczególnie muzyka zawierająca treści chrześcijańskie jest drogą do pokonywania uprzedzeń i obojętności wobec innych ludzi.
Pierwszy dzień festiwalu był dniem, w którym prezentowały się zespoły polskie. Zaprezentował się m in jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki chrześcijańskiej na naszej scenie "CHILI MY", który znakomicie rozkręcił publiczność. Muzyka przyjemna dla słuchaczy i niezły taniec wokalisty Adama Krylika to recepta na udany koncert. Można było posłuchać również ostrych rytmów hard rockowego zespołu "ANASTASIS". Gra zespołu, niebanalne ubiory artystów, schodzenie ze sceny, aby bezpośrednio wchodzić w kontakt z publicznością rozkręciły imprezę na dobre. Na zakończenie dnia rodzinną atmosferę wprowadził zespół "OWEYO". Interesujący skład zespołu i zagrane przez niego ciepłe rytmy muzyki doskonale przygotowały publiczność na zasłużony odpoczynek po wielogodzinnej zabawie.
Najbardziej znany zespół muzyki chrześcijańskiej "ARKA NOEGO" gościł na festiwalu drugiego dnia, który był dniem międzynarodowym. Na tym koncercie publiczność była wyjątkowa. Rodzice ze swoimi pociechami przyszli specjalnie, aby dzieci mogły posłuchać swoich rówieśników oraz z nimi zaśpiewać. Następny zespół "THE SAKALA BROTHERS", który współtworzą bracia Moses i Levey z Zambii, zagrał muzykę soul and spirit. Radosna muzyka, rytmiczny taniec wykonywany przez muzyków, do tego tradycyjne afrykańskie stroje zrobiły niesamowite wrażenie i rozbawiły publiczność. W drugim dniu wystąpił także ROBERTO BIGNOLI ze swoją grupą z Włoch, zespół "IONA" o celtyckich brzmieniach z Wielkiej Brytanii, a także "MANACH", irlandzki muzyk Seamus Byre śpiewający stare chrześcijańskie pieśni i modlitwy irlandzkie.
Organizatorom udało się już po raz kolejny zorganizować imprezę na skalę międzynarodową, gdzie można było posłuchać wielu rodzajów muzyki o treści chrześcijańskiej. Wysoki poziom prezentowany przez zaproszonych artystów, z drugiej strony dobrze bawiąca się publiczność w różnym wieku, często całymi rodzinami, a to wszystko we wzajemnej przyjaznej atmosferze. Warto wybrać się na tą chrześcijańską ucztę w przyszłym roku.

Wojciech Kosiewicz
© Krzysztof Raczyński 2002
photopage@kdm.pl