Song of Songs aktualizacja:
22.10.2001
Toruń 29-30 czerwca 2001
Ponad 16 godzin koncertów!!!
300 wykonawców na scenie!!! Ok. 20000 widzów!!!

galeria foto galeria foto galeria foto
zdjęcia z sobotniej edycji koncertu
W Toruniu w dniach 29-30 czerwca odbył się już po raz czwarty SONG OF SONGS FESTIVAL - Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, największy muzyczny festiwal chrześcijański w środkowej Europie.
Spośród wykonawców polskich zaprezentowali się: Anastasis, Andy W., Magda Anioł, Arka Noego, Jacek Dewódzki, Gospel Rain, Kairos, Tomek Kamiński, Antonina Krzysztoń, Maleo Reggae Rockers, New Life M., Raz Dwa Trzy, Saruel, Mietek Szcześniak, 2 Tm 2, 3, Trzecia Godzina Dnia, Ziemia Kanaan. Zaproszeni wykonawcy zagraniczni to: Michael Black (USA), Electric Plus (Słowacja), Enter T-OP (Litwa), Leyenda (Peru), W4C (Niemcy).
Organizatorzy koncertu tradycyjnie zadbali o zaproszenie czołówki wykonawców polskiej sceny chrześcijańskiej. Nie zabrakło również grup z sąsiednich krajów. Także zespoły debiutujące miały możliwość zaprezentowania się podczas festiwalu. W tym roku zrezygnowano z utworzenia oddzielnej sceny dla debiutantów.
SONG OF SONGS FESTIVAL jest przeżyciem nie tylko artystycznym, ale przede wszystkim głęboko duchowym. Atmosferę modlitwy wprowadził już pierwszy z występujących w sobotni wieczór zespołów New Life M. z Natalią Niemen. Ich muzyka jest jak gorące, stęsknione wołanie do Pana i otwieranie się na Jego głos.
Antonina Krzysztoń znów czarowała swym głosem i jak ktoś powiedział, pomimo że nie widział nigdy aniołów, to słuchając Tosi przynajmniej wie, jak śpiewają. Swą piosenkę o niebieskich posłańcach "Anioły do mnie przysyłaj" wyśpiewał Tomasz Kamiński, który wystąpił wraz ze znakomitym trębaczem jazzowym, Andrzejem Przybielskim oraz pianistą i kompozytorem, Wojciechem Konikiewiczem. Do wspólnego śpiewania zaprosił również trzech bębniarzy z Zambii.
Prowadzący festiwal, wspólnie z Iwoną Kubicz, Jacek Dewódzki, po rozstaniu się z grupą DŻEM, stworzył własny zespół, z którym nagrał płytę „Rewolucja”. Z tego albumu pochodziły w większości jego nowe propozycje muzyczne.
Jeden z najbardziej oczekiwanych zespołów, grupa wspólnie grających dzieci i dorosłych ARKA NOEGO zaprezentował kilka nowych utworów z najnowszej płyty "mamatata mam 2 lata". Ich piosenki opowiadają o sprawach codziennych, zaś muzyka jak rezonans duszy przenosi bogate treści wyrażone prostymi, trafnie dobranymi słowami. Oczywiście zaraz po występie ARKI zagrał 2Tm2,3 z Tomkiem Budzyńskim, Robertem Licą Friedrichem, Darkiem Malejonkiem, Joszką Broda i in. W tej formacji wspólne granie dla Chrystusa jednoczy wielość pomysłów, charakterów i osobowości. Zgromadzona w toruńskich ruinach publiczność miała okazje oglądać Darka Malejonka w kolejnym muzycznym wcieleniu jako Maleo Reggae Rockers. W porywających rytmach reggae wspólnie z Maleo zanurzył się zaproszony weteran tego nurtu Michael Black pochodzący spod Kingston na Jamajce.
Spośród wykonawców zagranicznych zagrał także zespół W4C (Warriours for Christ). Początkowo hip-hopowe zaśpiewy natrafiły na pewien opór w odbiorze, ale parę taktów dalej publiczność poddała się pełnemu energii i siły przekazu występowi tej hiszpańsko - niemieckiej grupy.
Przepięknie wypadł chór Trzecia Godzina Dnia i współpracujący z nim świetni wokaliści jak Beata Bednarz, Mietek Szcześniak, Natalia Niemen i Piotr Nazaruk. Razem z tłumem roztańczonych chór, płynąc w pustynnym korowodzie, wyśpiewał o tym, jak "Wielbłąd atakuje ucho igielne". Piosenka ta przywodzi na myśl konieczność codziennego zmagania się z wąskim uchem własnych wad, utrudniających drogę do Boga.
Podczas tegorocznego SOS FESTIVAL każdy mógł odnaleźć się w klimacie muzycznym jaki mu odpowiadał: od chóralnych, surowych śpiewów, gospel, soul poprzez techno, house, dance, hip-hop po rockowe, post grunge i hard core'owe brzmienia. Najważniejsze jest jednak to, że każdy mógł wyśpiewać Panu swoje dziękczynienie w sposób w jaki najlepiej to czuje.

Gosia ProtW dniach 29-30 czerwca 2001 roku odbył się w Toruniu IV Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej - SONG OF SONGS FESTIVAL, który jest największym festiwalem muzyki chrześcijan w środkowej Europie.
Na Toruńskiej scenie w otoczeniu wiekowych murów zamku wystąpiły gwiazdy muzyki chrześcijańskiej, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Szczególnie wyczekiwaną gwiazdą była Arka Noego, która jak zawsze pokazała jak wspaniale można wielbić Boga muzyką. Inni polscy wykonawcy to m.in. A. Krzysztoń; Raz Dwa Trzy; New Life M. z solistką N. Niemen; 2 Tm 2,3; chór Trzecia Godzina Dnia pod dyrekcją Piotra Nazaruka z solistami M.Szcześniakiem, B. Bednarz,, N. Niemen.
Gośćmi z zagranicy byli: zespół Leyenda z Peru, grupa hip-hopowa z Niemiec "W4C" (Warriours for Christ), zespół Electric Plus ze Słowacji. Ciekawym połączeniem były występy polskich wykonawców z zagranicznymi. Bardzo egzotycznie zabrzmiał Tomek Kamiński z Afrykańczykami z Zambii, oraz Maleo Reggae Rockers wraz z Michael Black z USA.
Oprócz wielu znanych wykonawców, swoistych gwiazd tego typu muzyki, wystąpili muzycy, którzy dopiero zyskują uznanie wśród krytyków i publiczności.
Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Szczególną rolę odegrał profesjonalny sprzęt nagłaśniający wraz z oświetleniem. Organizatorzy zadbali by publiczność bawiła się jak najlepiej. Atmosfera, która panowała wśród zebranych tam tłumnie ludzi była iście nieziemska, jakby Bóg otworzył niebo nad głowami zebranej tam publiki.


Ania Żarczyńska

www.songofsongs.pl

© Krzysztof Raczyński 2001
photopage@kdm.pl